سینی مایکروویو برای برندهای مختلف

سینی مایکروویو

فهرست مطالب

سینی مایکروویو و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

یکی از مهمترین ابزارهایی که از آن برای پخت غذا استفاده می‌شود مایکروویو است. مایکروویو برنامه‌های متنوعی برای پخت و گرم کردن غذا دارد. این مزیت موجب می‌شود که در کوتاه‌ترین زمان ممکن غذا آماده شود. این وسیله پرکاربرد از قطعات و تجهیزات مختلفی ساخته شده است. هر یک از این تجهیزات وظیفه و عملکرد خاصی دارند. درک عملکرد و وظیفه هر یک از این قطعات به شما کمک می‌کند که بتوانید با اجرای برخی اصول طول عمر آن قطعه را افزایش دهید. سینی مایکروویو یکی از اجزای بسیار مهم این دستگاه است و کاربرد فراوانی در پخت و گرم کردن غذا دارد.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است مجبور به تعویض یا تعمیر هر یک از قطعات اصلی مایکروویو شویم. برندهای مختلفی برای رفع نیاز مصرف‌کنندگان لوازم و تجهیزات یدکی این دستگاه را تولید و عرضه می‌کنند. اگر می‌خواهید با عملکرد اجزای مایکروویو و برندهای مختلف سازنده سینی آن آشنا شوید با ما در سایت آی اند مارکت همراه باشید.

آشنایی با عملکرد مایکروویو و اجزای مختلف آن

مایکروویو دارای قطعات و تجهیزات مختلفی است. هر یک از آنها نقش و عملکرد ویژه‌ای دارند. برخی از اجزای موجود در مایکروویو مانند لامپ هال نقش کمکی دارند اما برخی دیگر از اجزای مایکروویو به‌عنوان قطعات حیاتی شناخته می‌شوند. نقص در قطعات حیاتی مطمئنا موجب اختلال در عملکرد کلی دستگاه خواهد شد.

 • لامپ: درون مایکروویو از لامپ LED استفاده می‌شود. هنگامی که درب مایکروویو بسته است می‌توانید برای مشاهده عملکرد آن و نحوه پخت غذا از این لامپ استفاده کنید.
 • سوئیچ روشنایی: وقتی درب مایکروویو را باز کنید لامپ خودبه‌خود روشن می‌شود. اما برای روشن کردن لامپ هنگامی که درب مایکروویو بسته است باید از این سوئیچ استفاده کنید.
 • سینی مایکروویو: سینی گردی درون هر مایکروویو وجود دارد که پس از قراردادن غذا روی آن می‌توانید دستگاه را روشن کنید. این سینی حالت گردان دارد. در ساخت این سینی مواد اولیه‌ای بکار می‌رود که می‌توانند امواج تابیده‌شده را جذب کند؛ بنابراین، حرارت و دمای سینی درحین پخت غذا بالا نمی‌رود.
 • غلطک: این غلطک در زیر سینی قرار می‌گیرد. عملکرد این قطعه موجب می‌شود که سینی بدون اصطکاک بچرخد. با این حال، ممکن است استفاده مکرر از مایکروویو موجب کند شدن یا خرابی غلطک شود. در این موارد بهتر است این قطعه را تعویض کنید.
 • موتور گردان: یکی دیگر از قطعاتی که نقش مهمی در تکمیل عملکرد سینی دارد، موتور گردان است. این قطعه انرژی لازم برای حرکت سینی را تامین کرده و از طریق کوپلر به آن منتقل می‌کند. کوپلر وظیفه انتقال نیروی مکانیکی از سمت موتور به سینی را بر عهده دارد.
 • فن: هنگامی که با مایکروویو کار می‌کنید دمای آن افزایش پیدا می‌کند. فن قطعه مهمی است که موجب افت و کاهش دمای درون دستگاه پس از پایان کار می‌شود. اگر در عملکرد فن اختلال ایجاد شود و نتواند محیط درون دستگاه را خنک کند به سایر قطعات و تجهیزات درون دستگاه آسیب وارد می‌شود.

سنسور رطوبت، برد، قفل درب، سوئیچ ایمنی، پایه، مگنترول و فیوز برخی دیگر از قطعات مایکروویو هستند که برای تکمیل عملکرد سایر قطعات به‌ویژه سینی مایکروویو ضروری هستند. سنسور رطوبت مانع از خشک شدن و کاهش رطوبت غذا می‌شود. مسئولیت کنترل صفحه‌نمایش مایکروویو بر عهده برد الکتریکی آن است. سوئیچ ایمنی مانع از آسیب دیدن فیوز شده و هنگام باز بودن درب درحین پخت هشدار می‌دهد. مگنترول درون سنی گردان قرار دارد. امواج را دریافت کرده و برای پخت غذا از آن استفاده می‌کند. فیوز حرارتی نیز کمک می‌کند که دمای درون دستگاه از حالت نرمال و عادی خارج نشود.

[mpalert style=”success” dismissible=””]شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد: ظروف نگهدارنده غذا استیل یا شیشه ای؟[/mpalert]

دلایل اصلی خرابی و نچرخیدن سینی گردان مایکروویو

دلایل فراوانی برای خراب شدن هر یک از قطعات مایکروویو وجود دارد. بهتر است هنگامی که با دستگاه کار می‌کنید عملکرد آن را کاملا زیر نظر قرار دهید تا به‌محض مشاهده هرگونه افت عملکرد، دستگاه را بررسی کردن و قطعات خراب را تعمیر یا تعویض کنید. پس از بررسی‌های متعدد عمده‌ترین دلایلی که مانع از چرخیدن سینی گردان می‌شود را پیدا کردیم. مهمترین دلایل را در ادامه بیان می‌کنیم.

 • خرابی موتور
 • اختلال در عملکرد کوپلینگ
 • شکستن یا خرابی سینی
 • عدم تعادل سینی
 • باقی ماندن چربی یا قطعه‌ای از مواد غذایی روی سینی
 • خرابی غلطک
 • اختلال در عملکرد برد الکتریکی

اگر هنگام کار با مایکروویو متوجه می‌شوید که سینی بیش‌ازحد گرم می‌شود یا اینکه سینی مایکروویو اصلا نمی‌چرخد باید دلایل فوق را بررسی کرده تا متوجه شوید ایراد اصلی در کدام قطعه وجود دارد. فراموش نکنید هنگامی که مایکروویو را از نظر خرابی قطعات بررسی می‌کنید باید اتصال آن با پریز قطع شده باشد. پس حتما دوشاخه را از پریز خارج کنید. سپس قطعات را بررسی کنید.

چه زمانی تعویض سینی گردان مایکروویو ضروری است؟

در قسمت قبل اشاره کردیم دلایل مختلفی برای نچرخیدن سینی گردان وجود دارد. اگر سینی گردان نتواند به‌خوبی بچرخد، دما به‌صورت یکنواخت روی ظرف غذا پخش نخواهد شد. در این حالت ممکن سات قسمتی از غذا بسوزد و قسمت دیگر کاملا خام و نپخته باقی بماند. پیش از تعویض سینی باید تمام دلایل فوق را بررسی کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که تمام قطعات و تجهیزات دستگاه شما به‌درستی کار می‌کنند و مشکل اصلی سینی گردان است. باید سینی گردان را به‌درستی بررسی کنید.

[mpalert style=”success” dismissible=””]اگر سینی بشکند یا بخشی از غذا روی آن باقی بماند عملکرد دستگاه مختل می‌شود؛ بنابراین، پس از هر بار پخت یا گرم کردن غذا، سینی گردان را کاملا تمیز کنید. با این حال، ممکن است سینی دستگاه شما به دلایل مختلف مانند تفاوت دمایی، ضربه یا استفاده طولانی‌مدت از آن، بشکند. در چنین مواردی تعویض سینی ضروری است. قبل از تعویض سینی مایکروویو سعی کنید برندهای معتبر را بشناسید. استفاده از جنس‌های بی‌کیفیت علاوه‌بر تحمیل بودجه اقتصادی به شما عمر دستگاه را کاهش می‌دهد. بعلاوه، سعی کنید متناسب با نوع و مدل مایکروویو، سینی مناسب را انتخاب کنید.[/mpalert]

معتبر‌ترین برندهای سینی گردان مایکروویو

سینی مایکروویو پاناسونیک

پاناسونیک یکی از برندهای معتبر تولیدکننده انواع لوازم دیجیتال و لوازم آشپزخانه است. این برند ژاپنی در ساخت محصولات و لوازم جانبی خود از مواد اولیه بسیار باکیفیت استفاده می‌کند. بعلاوه محصولات پاناسونیک معمولا از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند. دو نمونه سنی گردان پاناسونیک در بازار وجود دارد. پیرکس و سرامیک دو مدل اصلی سینی‌های گردان پاناسونیک هستند. باتوجه به اینکه خرید لوازم جانبی اصل کمی دشوار است و استفاده از قطعات فیک و تقلبی می‌تواند به دستگاه شما آسیب جدی وارد کند. سعی کنید لوازم جانبی را از نمایندگی‌ها یا سایت‌های معتبر تهیه کنید.

سینی مایکروویو سامسونگ

سامسونگ یکی دیگر از برندهای محبوب در تولید لوازم الکتریکی و آشپزخانه است. طراحی منحصربه‌فرد این محصولات موجب می‌شود که اکثر مصرف‌کنندگان ایرانی به انتخاب محصولات سامسونگ علاقه‌مند باشند. اگر شما از مایکروویو سامسونگ استفاده می‌کنید و بنا به هر دلیلی نیازمند به تعویض سینی هستید می‌توانید متناسب با اندازه سینی دستگاه خود نمونه اصل را از نمایندگی‌های یا فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

سینی مایکروویو دیجی کالا

دیجی کالا یکی از سایت‌های داخلی محبوبی است که به‌منظور رفاه حال مشتریان و مصرف‌کنندگان داخلی، محصولات مختلف را عرضه می‌کنید. در برخی موارد، دیجی کالا نقش رابط بین تولیدکننده و واردکننده با مشتری اصلی را ایفا می‌کند. این سایت سعی کرده محصولات باکیفیت را در محدوده قیمت مختلف عرضه کند. می‌توانید محصولات این سایت را با یکدیگر مقایسه کرده و در انتها سینی مایکروویو مناسب را بخرید. در دیجی کالا برندهای مختلف سینی گردان عرضه می‌شود.

سینی مایکروویو ال جی

ای جی یکی دیگر از برندهای کره‌ای محبوب در ایران است. مطمئنا افرادی که سابقه استفاده از یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی و گوشی‌های هوشمند ال جی را دارند از مشتریان جدی انتخاب مایکروویو ال جی هستند. در ماکروویوهای ال جی از دو سینی سرامیک و شیشه‌ای استفاده می‌شود. باید با توجه به نوع دستگاه خود سینی مناسب را استفاده کنید. مواد اولیه باکیفیت موجب شده طول عمر سینی گردان ال جی در مقایسه با سایر برندهای بسیار عالی باشد.

سینی تفلون مایکروفر

سنی تفلون در دو مدل دایره‌ای و مستطیلی وجود دارد. می‌توانید از این سینی برای پخت انواع شیرینی‌ها، لازانیا، پیتزا و بسیاری از غذاهای دیگر استفاده کنید. این محصول دارای قطر و رنگ متفاوت است. پرکاربرترین قطرهای آن 28 و 34 است. با توجه به ظرفیت و گنجایش مایکروفر خود باید نمونه مناسب را انتخاب کنید. قبل از قرار دادن غذا درون این سینی با استفاده از یک برس و روغن سطح داخلی آن را چرب کنید. هنگام خارج کردن سینی تفلون از دستگاه حتما از دستکش استفاده نمایید.

سینی شیشه‌ای مایکروویو ال جی

این سنی بسیار شفاف بوده و به‌راحتی در دستگاه حرکت می‌کند. با انتخاب سنی گردان شیشه‌ای ال جی حرارت به‌صورت کاملا یکنواخت در دستگاه شما پخش می‌شود؛ بنابراین، تمام قسمت‌های غذا به‌صورت کاملا یکنواخت پخته می‌شود.

سخن پایانی

باتوجه به تغییر سبک زندیگی و ضرورت صرفه‌جویی در زمان آشپزی، ابزار و وسایل مختلفی تولید و عرضه شده‌اند. مایکروویو یکی از دستگاه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید انواع غذاهای را بپزید یا گرم کنید. سرعت آشپزی با مایکروویو بسیار کاهش می‌یابد. اشعه‌های بکار رفته در آن برای سلامتی افراد مضر نیست.

برای اینکه غذا در مایکروویو یا مایکروفر به‌خوبی بپزد از قطعات و تجهیزات مختلفی در آن استفاده شده است. سینی مایکروویو یکی از قطعات بسیار مهمی است که با چرخش خود موجب بم شود حرارت غذا کاملا یکنواخت پخته شود. به‌علاوه، سینی می‌تواند حرارت را به غذا منتقل کند اما دمای خود آن بالا نمی‌رود.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *